Dĺžka letu iba 5,5h

Dĺžka letu

iba 5,5h

Dĺžka letu iba 5,5h

Aktuálne počasie

Dubai - United Arab Emirates
čas

Aktuálny čas v Dubaji

ZÁKLADNÉ INFO O EMIRÁTOCH A DUBAJI

Dubaj je druhým najväčším emirátom v rámci únie siedmich Spojených Arabských Emirátov a zároveň najväčším a najľudnatejším mestom v krajine. Oficiálnym náboženstvom je Islam, ktorý je v mnohom spätý s miestnou kultúrou, jej zvykmi a tradíciami. Dubaj je napriek tomu kozmopolitné a pomerne liberálne spoločenstvo s vysokou mierou globalizácie.

Alkohol

Alkohol

Alkohol je podávaný len v hoteloch, licencovaných reštauráciách a baroch. Alkohol sa nedá kúpiť bežne v potravinách, iba na letisku v Duty Free zónach alebo v špecializovaných predajniach (bottle shop), kde alkohol predajú len držiteľom špeciálneho preukazu (rezidenti). Alkohol je denne dopĺňaný aj v minibaroch na izbách (za poplatok).

Oblečenie

Letné oblečenie je vhodné pre návštevníkov počas celého roka. V zimných mesiacoch odporúčame si so sebou vziať teplejší sveter alebo vetrovku na chladnejšie noci. SAE sú moslimskou krajinou a preto sa očakáva, že návštevníci budú na verejnosti chodiť oblečení konzervatívnejšie. Plážové oblečenie a plavky sú akceptované v hoteloch a na plážach. Nudizmus alebo opaľovanie sa hore bez je zakázané.

Oblečenie
Zastupiteľský úrad pre SAE

Zastupiteľský úrad pre SAE

Ambasáda Slovenskej Republiky v SAE
Embassy of the Slovak Republic
Al Mataf Street, No. 16, Villa 2
Al Bateen, Abu Dhabi, Spojené Arabské Emiráty

Tel: +971 2 681 7705
Email: emb.abudhabi@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/abudhabi
Pracovná doba: 09:00 do 17:00

Počasie

V Dubaji a Spojených Arabských Emirátoch je tropická, suchá klíma. Najlepšie podmienky na návštevu Dubaja sú v mesiacoch september až máj. Ideálne teploty vzduchu a vody sú konkrétne v mesiacoch marec, apríl, máj, október a november. Najvyššie teploty sú v mesiacoch júl a august, kedy teploty na poludnie môže dosahovať 42°C až 45°C.

V najhorúcejších dňoch teploty môžu dosiahnuť až 48°C. V tomto období je aj najvyššia vlhkosť vzduchu. Zrážky sa vyskytujú len zriedkavo. Najviac zrážok je v mesiaci január. Vďaka priaznivému a slnečnému počasiu patria Dubaj a celé Emiráty medzi obľúbené dovolenkové destinácie počas celého roka.

Aktuálne počasie v Dubaji

Dubai - United Arab Emirates

Ročný prehľad teploty vzduchu

Ročný prehľad teploty vzduchu

Ročný prehľad teploty mora

Ročný prehľad teploty mora

Ročný prehľad zrážok

Ročný prehľad zrážok

Víza a povinnosti

Na základe Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými arabskými emirátmi o zrušení vízovej povinnosti pre krátkodobé pobyty sa môžu držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR od 7. mája 2015 zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní.

U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne šesť (6) mesiacov po plánovanom návrate z pobytu, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani letecké spoločnosti.

Víza a povinnosti
Stravovanie

Stravovanie

Dubaj je preslávený svojou gastronomickou scénou. Nájdete tu reštaurácie každého druhu, najmä ázijské, indické, arabské, libanonské ale aj talianske, francúzske, americké a moderné fusion podniky. Počas moslimského pôstneho mesiaca Ramadán by ste sa na znak rešpektu a solidarity s domácimi mali zdržať konzumácie jedla a pitia na verejnosti.

Aktivity a atrakcie

Ak chcete zažiť niečo jedinečné a spoznať mesto Dubaj či inú oblasť Emirátov z netradičných uhlov potom ste na správnom mieste. Palmový ostrov, umelo vytvorené súostrovie Svet, dominanty Burj Khalifa a Burj Al Arab a oveľa viac na Vás čaká pri pri návšteve tohto nevyspytaťeľného mesta.

Aktivity a atrakcie
Pláže

Pláže

V Emirátoch sa stretnete s tromi kategóriami pláží: súkromné hotelové, verejné platené a verejné neplatené. Súkromné hotelové pláže majú plážové rezorty a sú prístupné len hosťom hotela alebo hosťom z mestských hotelov, ktoré majú zmluvu s niektorým z plážových rezortov.

Verejné platené a neplatené pláže využívajú hostia mestských hotelov. Mestské hotely zabezpečujú zväčša raz denne obojstranný transfer na jednu z pláží. Na pláži je možne zapožičať si lehátka, slnečníky a uteráky (za poplatok). Najväčšia verejná pláž v Dubai Marina je navyše vybavená športoviskami, šatňami, skrinkami a sprchami.

Nočný život

Ste aktívnejší po západe slnka? Dubaj je mesto so skutočne bohatým nočným životom. Nájdete tu tie najlepšie nočné kluby a diskotéky na svete. K absolútnej špičke patrí legendárny Cavalli Club či Club Armani Privé. Najpopulárnejšími diskotékami v meste sú White Club v hoteli Meydan neďaleko centra mesta a Barasti v hoteli Le Méridien Mina Seyahi v Dubai Marina.

Nočný život
Nakupovanie

Nakupovanie

Pri nakupovaní je v SAE k dostaniu všetko na čo si len spomeniete a obchody majú otvorené aj do neskorých nočných hodín. Americký slogan "Shop till you drop!" - "Nakupuj kým neodpadneš'," tu má naozaj svoje opodstatnenie. Je tu k dostaniu všetok tovar, ktorý príde na svetový trh a to väčšinou skôr, než na slovenský trh. Vďaka nízkym daniam a nízkym nákladom na dopravu sú SAE ozajstným rajom nakupovania a mnoho návštevníkov z celého sveta sem chodí len za týmto účelom.